V Praze přibývá preferenčních opatření MHD
PRAHA - Preferenční opatření pro veřejnou hromadnou dopravu jsou jedním z hlavních nástrojů pro zajištění vyšší rychlosti, plynulosti a spolehlivosti provozu tramvajových a autobusových linek.
Právě to pomáhá zachovat příznivý poměr mezi využíváním veřejné hromadné dopravy a individuální automobilové dopravy...
Vyhrazený pruh u Barrandovského mostu (16. září 2015, ROPID).
Veřejnou dopravu nyní využívá při cestách po městě 57% lidí, zatímco automobily jen 43%. V roce 2015 se podařilo realizovat 3 kilometry vyhrazených pruhů pro autobusy, a to například v ulicích Evropská, Strakonická, Na Padesátém nebo na Barrandovském mostě, na dalším 1 kilometru je nově povolena jízda autobusů po tramvajových kolejích a vznikly společné zastávky pro autobusy i tramvaje, třeba na Petřinách, Bohemians a Vozovně Střešovice. Tramvajové tratě dostaly na 870 metrech podélné oddělovací prahy, které pomáhají zlepšovat průjezd tramvají kolizními místy.
"Preference pro tramvaje byla nově nainstalována nebo vylepšena na 18 světelných křižovatkách, tedy ke konci roku 2015 již 76% všech světelně řízených křižovatek v Praze upřednostňovalo tramvaje," řekl radní pro dopravu Petr Dolínek.
Čtěte také...
- Vyhrazený jízdní pruh je sice krátký, ale účinný (vydáno 21. září 2015).
(zdroj: www.vlcoun.cz).
Preferenční opatření přibývají na mnoha místech Prahy (16. září 2015, ROPID).
"Pro následující období jsme ve spolupráci s Dopravním podnikem hlavního města Prahy vytipovali zřízení preference pro autobusy v 17 lokalitách a pro tramvaje ve 13 lokalitách. Tato opatření budeme prosazovat a realizovat v úzké spolupráci s Dopravním podnikem hlavního města Prahy a Technickou správnou komunikací hlavního města Prahy," řekl ředitel ROPIDu Petr Tomčík. Jde o výběr lokalit, které přispějí k zásadnímu zlepšení plynulosti provozu tramvají a autobusů a zkvalitnit tak cestování po městě až statisícům cestujících.
Pro nejlepší využití efektů preference jsou opatření účelně soustřeďována do preferenčních os, které definují úseky sítě místní komunikací s intenzivním provozem svazků důležitých linek. "Zrychlení a zkvalitnění průjezdu vozidel veřejné dopravy v těchto úsecích bude mít výrazný pozitivní vliv na provoz velkého množství spojů," dodává Martin Šubrt, zástupce ředitele ROPID pro dopravu.
Preference se týká také tramvajové dopravy (17. září 2015, ROPID).
Nejvýznamnějšími oblastmi pro další realizaci preference MHD je například Svatovítská směrem na Vítězné náměstí (jízda po tramvajovém tělese), křižovatka Vypich, Karlovo náměstí a Chodovská (úprava semaforů), Průmyslová (vznik vyhrazených pruhů) a další.
Mezi pozitivními efekty realizace preferenčních opatření je skutečnost, že cestující jede rychleji a kratší dobu, jeho spoj není zdržován ostatním provozem, cestující dorazí do cíle včas, bez zpoždění, dojde ke snížení spotřeby trakční energie, respektive pohonných hmot u vozidel a při systematické aplikaci preferenčních opatření může dojít i ke snížení potřebného počtu vozidel na lince a tedy k podstatným ekonomickým úsporám.
Autobusy vyžívají vyhrazené jízdní pruhy (16. září 2015, ROPID).