Get Adobe Flash player

Vlčoun.cz na facebooku

Lajkněte náš facebook...

Inzerce

20191001 csad vsetin 01

Inzerce

Vybíráme napříč z krajů...

 Vsetínské nádraží letos
čeká velká proměna

 Ostravské Stadlerky samy
zastaví před překážkou

 Liberečany vozí čtveřice
nových autobusů SOR

Ledovka už brněnskou MHD neochromí

BRNO - Po loňské ledovce, která paralyzovala brněnské tramvaje i trolejbusy se letos Dopravní podnik města Brna na zimu pořádně připravuje. Trolej ochrání speciální zařízení instalované na trolejbusu i tramvaji.

Na zimu se ale připravují i autobusy, v garážích a vozovnách musí přezout téměř 3,5 tisíce pneumatik na více než 450 vozech...


Vůz k nanášení nemrznoucí směsi na trolej (listopad 2015, Dopravní podnik města Brna).

Kombinace deště a teplot kolem nuly loni 1. prosince způsobila namrzání trolejového vedení, což pak znemožnilo jízdu tramvajím a trolejbusům. Dopravní podnik města Brna na letošní zimní sezónu na podobnou situaci připravil.

"Novinkou je speciální technické zařízení na trolejbusu, které bude vzniku námrazy předcházet, případně bude následky vzniku námrazy výrazně eliminovat. Nemrznoucí směs se musí aplikovat v předstihu, takže hodně záleží na přesnosti krátkodobé předpovědi počasí," vysvětlil provozní ředitel dopravního podniku Jiří Valníček. Jde o speciální zařízení, které je pevně namontované na zvlášť k tomu určený trolejbus 14Tr. Zařízení nanáší na trolejové dráty nemrznoucí směs FridexEco, která je nanášena přes smyk trolejbusové botky na sběrači pomocí malých čerpadel.

Systém zkonstruovali pracovníci dopravního podniku

"Zařízení absolvovalo náročný proces homologace a je již Drážním úřadem schváleno do provozu. Systém vyvinuli a zkonstruovali přímo naši pracovníci," dodal k tomu generální ředitel Miloš Havránek. Námrazou bývá nejčastěji ohrožena trolejbusová trať v úseku mezi Slatinou a Šlapanicemi, která vede mezi poli a je dost často zatížena silným větrem.


Detail smyku trolejbusové botky (listopad 2015, Dopravní podnik města Brna).

Dopravní podnik dále zakoupil pět srážecích lišt, které se po jedné umístí na sběrače pěti tramvají. Tyto tramvaje ráno vyjíždí z vozovny jako první a vyčistí od námrazy trolejové vedení pro své „kolegyně“, které vyjíždí o něco později. Tramvaje se srážecími lištami nejsou speciální vozidla vyřazena z běžného provozu, ale normálně jezdí celodenně na linkách. Nejčastěji námrazou ohroženým úsekem je tramvajová trať v blízkosti Brněnské přehrady.

Autobusové a trolejbusové vozovny DPMBjiž od září postupně přezouvají pneumatiky na všech vozidlech – v součtu se jedná o více než 450 trolejbusů a autobusů. Na zimu musí mít všechny pneumatiky hloubku vzorku minimálně 6 milimetrů. Takto bylo za měsíc a půl přezuto necelých 1.600 pneumatik. Dopravní podnik města Brna na svých vozidlech MHD v provozu 3.396 pneumatik.

Ledovka loni ochromila nejen Brno

Dopravní podnik města Brna zareagoval na loňský začátek prosince, kdy prakticky celou republiku paralyzovala ledovka na trolejích. Nejen v Brně, ale v dalších městech, jako je Olomouc, Zlín nebo Praha, nejezdily tramvaje a trolejbusy, na celé železniční síti byly elektrické jednotky nahrazeny dieselovými a České dráhy i další dopravci musely značně omezit provoz. Informační portál Vlčoun.cz sledoval ledovku v online zpravodajství.

Čtěte také...
- ONLINE: Tramvaje v Praze pojedou celou noc (vydáno 2. prosince 2014).
- ONLINE: Ledovka ustoupila, už se zase jezdí (vydáno 3. prosince 2014).
  (zdroj: www.vlcoun.cz).


Detail srážecí lišty na tramvajovém sběrači (listopad 2015, Dopravní podnik města Brna).

Jihomoravský kraj teď

zdroj: http://www.brno.cz/

zdroj: http://www.zeremevesmir.cz/

Počasí Brno - Slunečno.cz

Redakce Brno:

211 jihomoravsky
Krajská redakce Vlčoun.cz:
- Filip Vlček

Kontakt na redakci:
- jihomoravsky@vlcoun.cz 

Chcete posílit náš tým?
Možná hledáme právě vás!
Více informací zde.

Brno na youtube:

Ptáme se vás:

Omezili jste v roce 2020 cestování vlaky Českých drah či jiných dopravců?
 

Naši mediální partneři:

      

20170702 spoluprace dopravacek

Kvalitní české firmy a zajímavé akce v dopravě:

    20160301 banner down 03 20160301 banner down 04 
Chcete být vidět na tomto místě a oslovit tak tisíce návštěvníků měsíčně? Napište nám a dozvíte se více!