Get Adobe Flash player

Cyklobusy na lince 147 nabízí i 39 spojů denně

PRAHA - Již potřetí se nasadil pražský dopravní podnik na linku číslo 147 cyklobusy. Autobusy upravené pro přepravu kol je vozí pouze z Dejvické na Výhledy a platí v nich běžný tarif Pražské integrované dopravy.

V loňském roce byly cyklonosiče nejvíce v permanenci v září, kdy přepravily i 12 kol za den. Druhý nejsilnější měsíc byl květen...


Cyklonosiče na autobusu SOR na Dejvické (29. března 2018, Michal Fořt).

Cyklobusy na lince číslo 147 přepravující jízdní kola na speciálním nosiči na zadní části autobusů Dopravní podnik hlavního města Prahy poprvé nasadil v sobotu 24. března, čímž začal s již třetí sezonou. Cyklisté s jízdními koly mohou do cyklobusů nastupovat a vystupovat na zastávkách Dejvická u metra a V Podbabě kvůli blízkosti přívozu. Naopak vystupovat s nimi mohou pouze na zastávkách Internacionální a Výhledy. 

"Cyklobusy pomáhají cyklistům překonat obtížné stoupání do Suchdola. Věřím, že zájem cyklistů o využití cyklobusů dál poroste, rád zdůrazňuji, že přeprava kol je zdarma," řekl Petr Dolínek, náměstek primátorky pro dopravu, sport a volný čas. Spoje pro cyklisty jsou v jízdním řádu označeny piktogramem jízdního kola.

Stáhněte si...
- Zastávkový jízdní řád linky číslo 147 ze zastávky Dejvická si stáhněte zde.
  (zdroj: Dopravní podnik hlavního města Prahy).


Spoje s cyklonosiči jsou označeny na panelu symbolem kola (29. března 2018, Michal Fořt).

V pracovních dnech cyklobusy jezdí na každém druhém spoji linky číslo 147 přibližně do 23.30 hodin, dohromady jde o 39 spojů. O víkendech přepraví cyklobusy cestující na 32 spojích nejdéle do 20.30 hodin, pak autobusy s cyklobusy zatahují do garáží. 

Cyklobusy jsou vybavené nosičem na šest jízdních kol na zadní části vozu. Cestující s kolem dá řidiči znamení zdvihnutím ruky, jízdní kolo si naloží sám (za dohledu řidiče) a oznámí řidiči zastávku výstupu. Řidič následně jízdní kolo uzamkne a předá cestujícímu visačku s číslem držáku. Při výstupu se cestující prokáže visačkou s číslem držáku, řidič kolo odemkne a cestující si ho samostatně vyloží.


Loni cyklonosiče cestující využívali nejvíc v září (29. března 2018, Michal Fořt).

Přepravovat lze pouze běžná kola, nikoliv kola s pomocným elektrickým nebo spalovacím pohonem, jednokola (tzv. monokola), dvoukola a koloběžky, které by nebylo možné na nosič bezpečně upevnit. Z jízdních kol musí být před naložením sejmuta všechna doplňková vybavení, přeprava kol je zdarma.

Loni se denně svezlo až 12 cyklistů s kolem

V loňské sezoně byly nejsilnějšími měsíci září a květen. Zatímco v září v pracovní den autobusy svezly okolo 3 kol denně, o víkendech to bylo až 12 kol. V květnu to byly sice v pracovních dnech jen dvě kola, ale o víkendech využilo služeb cyklonosičů až 9 cyklistů. V ostatních měsících se průměrná obsazenost cyklonosiče pohybovala v rozmezí od tří do sedmi kol, v poslední měsíc provozu v říjnu pak denně svezl autobus maximálně jedno kolo.


Pohled na cyklonosič s kapacitou až 6 kol (29. března 2018, Michal Fořt).

Praha teď

zdroj: http://worldcamera.net/

zdroj: http://worldcamera.net

Počasí Praha 1 - Slunečno.cz

Redakce Praha:

201 praha
Krajská redakce Vlčoun.cz:
- Filip Vlček
- Michal Fořt
- Jakub Lachout
- Ondra Kašpárek
- Vojta Beneš
- Antonín Jelínek

Chcete posílit náš tým?
Možná hledáme právě vás!
Více informací zde.

Ptáme se vás:

Je správné, že stát nabízí rychlíkové železniční linky soukromým dopravcům?
 

Naši mediální partneři:

      

20170702 spoluprace dopravacek

Kvalitní české firmy a zajímavé akce v dopravě:

  20160301 banner down 02 20160301 banner down 03 20160301 banner down 04 Chcete být vidět na tomto místě a oslovit tak několik tisíc návštěvníků? Napište nám a dozvíte se více!