Get Adobe Flash player

Vlčoun.cz na facebooku

Lajkněte náš facebook...

Inzerce

20191001 csad vsetin 01

Inzerce

Vybíráme napříč z krajů...

 V Plzeňském kraji je flotila
RegioFoxů kompletní

 Kolínská MHD prošla
změnami, zůstává zdarma

 Na Masarykově nádraží
vznikají nová nástupiště

 Na Nové Dvory tramvaje
mohou vyjet za tři roky

Úprava oken usnadní signál wifi ve vlacích ČD

ČESKÁ REPUBLIKA - České dráhy pokračují v opatřeních zlepšení mobilního signálu ve vlacích. Vypsaly veřejnou zakázku na dodavatele, který zajistí laserovou úpravu oken ve více než 200 osobních vozech.

Úprava usnadní průnik signálu dovnitř vlaku při zachování tepelných a těsnicích vlastností. Již dříve dopravce vypsal soutěž i na dodavatele opakovačů signálu...


Ilustrační foto (nedatováno, České dráhy)

Zakázka počítá s možností této úpravy až na 233 kolejových vozech řad, které se využívají ve vlacích na přeshraničních linkách a na hlavních tuzemských železničních koridorech. Konkrétně se jedná o 26× Bmz245, 38× Bmz232, 15× Bmz241, 18× ARmpee829, 6× ARmpee832, 62× Bdpee231, 38× Bdmpee233, 10× Apee139, 11× Ampz143 a 9× Ampz146. "Náklady na úpravu mohou dosáhnout částky až 33 milionů korun," vyčíslil tiskový mluvčí Českých drah Filip Medelský. 

„Speciální propustná okna jsou dalším krokem, který povede k lepší kvalitě mobilního signálu cestujících v našich vlacích. Tato technologie přitom není cestujícím neznámá, takto upravená okna znají ze souprav InterJet a mají je i nové vlaky ComfortJet,“ připomíná Michal Krapinec, předseda představenstva a generální ředitel Českých drah. Laserová úprava oken využívá laser k narušení kovové vrstvy v oknech, kdy místo jednotného pokoveného filmu mají tato okna síťovou strukturu, která zachovává tepelné vlastnosti, přičemž jí ale lépe proniká signál z vnějšku.


Ilustrační foto (nedatováno, České dráhy)

Kromě zlepšení dostupnosti signálu České dráhy průběžně vylepšují službu palubních wifi sítí. Aktuálně je v realizaci velká obměna již morálně zastaralých wifi routerů první generace v celkem 195 vozidlech, z toho se jedná o 131 rychlíkových vozů, 3 řídicí vozy a 12 patrových vozů Pražské integrované dopravy a o 49 vozů v 7 jednotkách railjet. Mezi rychlíkovými vozy se jedná o řady Apee, Bdmpee, Ampz, Bhmpz, Bdmpz a Bmz241 a Bmz245, které České dráhy nasazují především na vlaky EuroCity a InterCity Berliner, Metropolitan, Jižní expres, Západní expres, Bavorský expres a dále na rychlíky Berounka nebo Slovácký expres.

Nové wifi routery instalované do vlaků vyžívají veřejné datové mobilní sítě na frekvencích od 700 po 2600 MHz a všechny dostupné sítě, takzvaný bonding. Technologie bude nově schopná využívat i sítě v 5G. Kromě České republiky je wifi připravena pro provoz také v Rakousku, na Slovensku, v Maďarsku a v Německu.

Čtěte také...
Výměna routerů ve vlacích zajistí silnější wifi (vydáno 28. února 2024)
  (zdroj: www.vlcoun.cz)


Ilustrační foto (nedatováno, České dráhy)

Naši mediální partneři:

      
20170702 spoluprace dopravacek

Kvalitní české firmy a zajímavé akce v dopravě:

    20160301 banner down 03 20160301 banner down 04 
Chcete být vidět na tomto místě a oslovit tak tisíce návštěvníků měsíčně? Napište nám a dozvíte se více!