Oprava silnice v Olomouci zastavila tramvaje
OLOMOUC - Nejen oprava kolejí, ale mnohdy i práce na vozovce poblíž tratí bývá důvodem k zastavení tramvajového provozu. Důkazem může být výluková činnost za uplynulé dva víkendy v Olomouci.
Jde pravděpodobně o poslední výluku, která se tento rok v Olomouci uskuteční, záleží ale na klimatických podmínkách...
Pokládka nového povrchu vozovky (3. října 2015, Adam Dzvinčuk).
A právě z důvodu opravy vozovky v ulicích Třída Kosmonautů a 17. listopadu v úseku od mostu přes Moravu po most přes Mlýnský potok byla příčinou, proč se ve dvou termínech musel zastavit tramvajový a omezit autobusový provoz v části Olomouce. Za tramvaje navíc vyjely náhradní autobusy.
Výluka se měla uskutečnit v termínu od 26. do 28. září a dále od 3. do 4. října. Díky rychlosti stavebních prací se ale nakonec druhý termín podařilo zkrátit jen na sobotu 3. října s tím, že 4. října byl provoz bez omezení. Práce byly prováděny po polovinách vozovky, přičemž v prvním termínu se opravovala silnice ve směru Tržnice a ve druhém termínu ve směru Hlavní nádraží. Stavební práce si proto vyžádaly výluku v úseku Tržnice – Hlavní nádraží.
Místo tramvají jezdila náhradní autobusová doprava (3. října 2015, Adam Dzvinčuk).
Linka číslo 5 byla zrušena a linky číslo 1 a 7 byly nahrazeny zvláštní tramvajovou linkou U, která jezdila z Nové Ulice na Náměstí Hrdinů a dále do zastávky Neředín, krematorium, a to podle zvláštních jízdních řádů, které byly k dispozici na jednotlivých zastávkách MHD. Tramvajové linky číslo 2 a 4 pak byly vedeny beze změn a linka číslo 3 v intervalu 15 minut ve své trase, ale podle výlukových jízdních řádů.
Náhradní autobusovou dopravu ve vloučeném úseku zajistila linka X, která jezdila v trase Náměstí Hrdinů - Tržnice - Hlavní nádraží, v opačném směru byly autobusy vedeny až do zastávky Palackého. Linka neobsluhovala zastávku Fibichova a 3. října také nezastavovala ani na Envelopě.
Linka číslo 1 a 7 nahradila zvláštní linka U (3. října 2015, Adam Dzvinčuk).
Autobusová linka číslo 11 jela mezi zastávkami Hlavní nádraží a Tržnice po objízdné trase ulicemi Jeremenkova, Tovární, Velkomoravská, Rooseveltova, Polská a třída Svobody. Linka neobsluhovala zastávky Třída 17. listopadu a Envelopa. Linka číslo 13 jezdila přímo po třídě Kosmonautů a linka číslo 20 byla v úseku Tržnice - Černá cesta obousměrně vedena po objízdné trase ulicemi Třída Svobody, Třída Kosmonautů, Masarykova třída a Husova.
Ve druhém termínu pak linka číslo 13 jezdila shodně, jako o předchozím víkendu a linka číslo 22 byla vedena mezi zastávkami Tržnice a U Teplárny po objízdné trase ulicemi Třída Svobody, Polská, Rooseveltova, Velkomoravská, Holická a po otočení na kruhovém objezdu ulic Holická a Tovární do zastávky U Teplárny.
Náměstí Hrdinů s linkou číslo 20 a náhradní linkou X (3. října 2015, Adam Dzvinčuk).