Liberec mění MHD na červenou, lidé ji kritizují
LIBEREC - Nový nátěr vozidel městské hromadné dopravy představil v těchto dnech Liberec. Dosavadní zeleno bílo žlutou kombinaci vystřídá červená s bílým pruhem. A zcela zmizí celovozové reklamy na vozech.
/ANKETA/ Město ale za barvu na sociálních sítích schytává kritiku. Podle veřejnosti město ztratilo svoji originalitu, jiní vozy přirovnávají k hasičům...

Novému nátěru bude dominovat červená doplněná o bílý pruh (24. června 2026, Liberec)
Liberecká radnice na sociálních sítích představila nový náter tramvají a autobusů. Stávající zeleno bílo žlutou kombinaci, kterou Dopravní podnik měst Liberce a Jablonce nad Nisou začala aplikovat na vozy v devadesátých letech a která se stala pro městskou dopravu ikonickou, nahradí jednolitá červená barva s bílým pruhem. "Tramvaje a autobusy městské hromadné dopravy v Liberci v nových barvách! V liberecké červené, podtržené bílou! Perfektně ladí s naší městskou vizuální identitou i logem, které ještě na vozidla doplníme," uvedlo město na sociálních sítích. Přebarvené vozy budou navíc nově zcela bez reklam.
"Jednotná vizuální identita města a MHD bez reklam byly dlouhodobě mým cílem. Mám proto velkou radost, že se mi podařilo tento krok prosadit v rámci vedení města a že se už nyní začíná promítat přímo do ulic Liberce. Tramvaje a autobusy MHD v Liberci postupně dostanou novou podobu. Červenou jsme nezvolili náhodou. Navazuje nejen na vizuální identitu města Liberec a městské logo, které bude na vozidla ještě doplněno, ale zároveň sjednotí vzhled MHD s budovami terminálu Fügnerova i vozoven dopravního podniku," vysvětlil náměstek primátora Vojtěch Prachař.
Hlasujte v anketě vpravo, zda se Vám nový nátěr libereckých tramvají a autobusů libí!

Novému nátěru bude dominovat červená doplněná o bílý pruh (24. června 2026, Liberec)
Novou barvu začne dopravní podnik postupně aplikovat na všechny vozy. Jednobarevné lakování s bílým polepem má navíc i praktický přínos. "Pomůže ušetřit spoustu času na lakovně a v případě nehod nebo poškození se autobusy i tramvaje dostanou mnohem rychleji zpět do provozu. To je důležité nejen pro dopravní podnik, ale hlavně pro cestující," dodal Vojtěch Prachař. První červená tramvaj a autobus se ale na sociálních sítích nesetkala s úspěchem.
"Liberec se tímto stal jen dalším městem, které používá červenou na vozidlech MHD a ztratil tak svou žlutozelenou originalitu, která sedla na každé vozidlo," uvedl například diskutující Jaroslav Schneider. "Červenou mají České Budějovice a Bratislava, takže nic originálního. Původní nátěr je hezčí a na první pohled prostě liberecký," dodal pak další z nich. Lukáš Raiman pak barvy přirovnal s vozy hasičů. "Myslím si že barvy IZS na vozidlech verejné dopravy jsou přestupkem či jinak zakázané a jejich zneužiti je trestné. Ale co už, ted už stačí dát pouze nápis HASIČI Liberec Mrštíkova, doplnit modrý maják a je to cajk," myslí si.

Novému nátěru bude dominovat červená doplněná o bílý pruh (24. června 2026, Liberec)

















