Brno se loučí s vozy 14Tr, 15Tr a Karosou B961
BRNO - Velkolepá rozlučka se uskuteční již tuto neděli v Brně. Zdejší dopravní podnik totiž definitivně ukončuje éru vysokopodlažních vozidel, a tak se na poslední jízdu vydají trolejbusy typu 14Tr a 15Tr a kloubový autobus Karosa B 961E...
Dopravní podnik vozy nasadí na speciální linky. Od července má být městská hromadná doprava v jihomoravské metropoli zcela nízkopodlažní...
Trolejbusy 14Tr v jihomoravské metropoli končí (nedatováno, DPMB/Archiv)
Od července končí v Brně éra vysokopodlažních autobusů a trolejbusů. Poslední vozy se schody totiž budou vyřazeny. V brněnských ulicích tak definitivně dojezdí autobusy Karosa B961E a trolejbusy Škoda 14Tr a 15Tr. Poslední, společná jízda je čeká v neděli 18. června. Vysokopodlažní Karosy dominovaly brněnskému provozu celá 90. léta, a ještě na počátku nového milénia byly na linkách MHD k vidění. S dodávkami nových nízkopodlažních vozů byly postupně vyřazovány. Stejný osud potkal i trolejbusy 14Tr, kterých v Brně jezdilo celkem 123 kusů, včetně kloubové varianty 15Tr.
"Díky modernizaci vozového parku můžeme dosluhující vozy vyřadit a nabídnout je k prodeji. V současnosti už totiž nevyhovují standardům na kvalitní cestování ve městě. Na druhou stranu jsou tyto vozy oblíbené u řady řidičů a také u části veřejnosti, právě z toho důvodu jsme naplánovali speciální rozlučkovou akci," popsal generální ředitel Dopravního podniku města Brna Miloš Havránek.
Informační portál Vlčoun.cz se bude tématu ukončení provozu trolejbusů 14Tr a 15Tr věnovat během letních měsíců v samostatném článku.
Brno se také rozloučí s posledními kloubovými patnáctkami (nedatováno, DPMB/Archiv)
Jízda končících vozů se uskuteční v neděli 18. června. Od 13.00 do 17.00 hodin budou z Mendlova náměstí vyjíždět trolejbusy a autobusy na zvláštní okružní linky. V plánu jsou hned dvě trasy. Trasa A povede z Mendlova náměstí přes Konečného náměstí, Štefánikovu čtvrť a Náměstí 28. října zpět na Mendlovo náměstí. Druhá linka B bude jezdit z Mendlova náměstí přes Konečného náměstí na Hlavní nádraží a dále na Novolíšeňskou, aby se pak přes Starou osadu spoj vrátil zpět na Mendlovo náměstí. J9zdní řád avizuje trolejbusy 14Tr ev.č. 3259 a 3173, 15Tr ev.č. 3502 a 3505, Karosa B961E ev.č. 2380 a 2381 a B 951 ev.č. 7486.
"Od 17.30 hodin pojedou vozy v konvoji po trase Mendlovo náměstí - Kohoutovice - Nový Lískovec - Slovanské náměstí a dále do jednotlivých vozoven," doplnila tisková mluvčí dopravního podniku Barbora Doležalová. Jízdné na těchto linkách bude zpoplatněno. Nepřestupní jízdenka vyjde na 50 korun, celodenní na 150. "S vyřazením těchto typů vozů budou na pravidelných trolejbusových a autobusových linkách jezdit pouze nízkopodlažní vozy, proto jsme se rozhodli, že část výtěžku z jízdného bude věnována Lize vozíčkářů," uzavřel Havránek.
Stáhněte si...
- Jízdní řád speciálních linek A a B si stáhněte zde.
(zdroj: Dopravní podnik města Brna)
Z provozu zmizí také Karosy B961E (nedatováno, DPMB/Archiv)