Get Adobe Flash player

Vlčoun.cz na facebooku

Lajkněte náš facebook...

Inzerce

20191001 csad vsetin 01

Inzerce

Vybíráme napříč z krajů...

 Vsetínské nádraží letos
čeká velká proměna

 Ostravské Stadlerky samy
zastaví před překážkou

 Liberečany vozí čtveřice
nových autobusů SOR

Brněnské 21Tr a 22Tr čekají generální opravy

BRNO - Legendárních trolejbusů typu 14Tr a 15Tr v českých městech značně ubývá. Nejvíce - zhruba tři desítky - jich zatím jezdí v jihomoravské metropoli, i když i tady pozvolna najíždí své poslední kilometry.

Polovinu vozového parku pak tvoří trolejbusy typu 21Tr a 22Tr. Ty se podle dopravního podniku dočkají velkých oprav...


Trolejbus typu 22Tr na Medlově náměstí v Brně (16. srpna 2017, Filip Vlček).

Protože brněnský dopravní podnik pořizuje moderní nízkopodlažní trolejbusy, může postupně vyřazovat ty nejstarší. Mezi ně patří především legendární trolejbusy typu 14Tr a 15Tr vyráběné v osmdesátých a devadesátých letech minulého století. Nejstarším trolejbusem, který dosud jezdí na pravidelných linkách, je vůz 14Tr ev.č. 3216. Ten vyjíždí na linky číslo 31 a 33 z vozovny Slatina a vyroben byl již v roce 1989.

"U vozů 14Tr a 15Tr, jak dobíhají limity na provoz, tak vozy postupně odstavujeme. Čeká je vyřazení a budeme je nabízet k prodeji," vysvětlila tisková mluvčí Dopravního podniku města Brna Barbora Doležalová. Podle údajů poskytnutých dopravním podnikem jsou v evidenčním stavu čtyři kloubové trolejbusy ve vozovně Husovice, jeden z nich probíhá opravou. Dalších 27 trolejbusů typu 14Tr pak je ve stavu ve vozovnách Husovice a Slatina s tím, že dočasně odstaveny jsou v tomto případě dva trolejbusy.


Trolejbus 22Tr ev.č. 3603 poblíž zastávky Tvrdého (16. srpna 2017, Filip Vlček).

Relativně dlouhá budoucnost ale naopak čeká první sériově vyrábění nízkopodlažní trolejbusy. Dopravní podnik města Brna nyní eviduje celkem 64 trolejbusů typu 21Tr a dalších 8 trolejbusů typu 22Tr. "Tyto vozy tvoří polovinu vozového parku trolejbusů, vozy tak čeká druhá generální oprava. Měly by tudíž jezdit minimálně dalších osm let," nastínila slibné výhledy Doležalová.

Připomeňme, že trolejbusy typu 21Tr můžeme najít například v Plzni či Ústí nad Labem, jeden vůz pak stále jezdí také v Opavě či Hradci Králové. Naopak kloubovou verzi pak má ve svém evidenčním stavu například Dopravní podnik města Ústí nad Labem. Všechny tři vozy jsou ale momentálně dlouhodobě odstaveny. Na prototypovém voze probíhá od roku 2011 generální oprava, na dalších dvou vozech pak probíhá standardní velká oprava. V obou dvou případech se ale modernizační zákroky výrazně protahují, takže není možné určit, kdy budou navráceny do provozu.


Řada trolejbusů 21Tr vyjíždí z vozovny Slatina (16. srpna 2017, Filip Vlček).

Plzeňská Škodovka nyní do Brna dodává první parciální trolejbusy typu 26Tr. "Dojít by mělo ještě 7 kusů," doplnila Barbora Lukšová s tím, že v letošním roce bude jihomoravskou metropolí jezdit až 10 těchto trolejbusů. V brněnských podmínkách jsou nové trolejbusy nasazovány především na opravované úseky trolejbusových linek, kde by bylo nutné trolejbusy nahrazovat náhradní autobusovou dopravou.

Čtěte také...
- První parciální trolejbusy již doráží do Brna (vydáno 22. března 2018).
  (zdroj: www.vlcoun.cz).


Zatímco 14Tr již pomalu končí, 21Tr čeká druhá míza (16. srpna 2017, Filip Vlček).

Jihomoravský kraj teď

zdroj: http://www.brno.cz/

zdroj: http://www.zeremevesmir.cz/

Počasí Brno - Slunečno.cz

Redakce Brno:

211 jihomoravsky
Krajská redakce Vlčoun.cz:
- Filip Vlček

Kontakt na redakci:
- jihomoravsky@vlcoun.cz 

Chcete posílit náš tým?
Možná hledáme právě vás!
Více informací zde.

Brno na youtube:

Ptáme se vás:

Omezili jste v roce 2020 cestování vlaky Českých drah či jiných dopravců?
 

Naši mediální partneři:

      

20170702 spoluprace dopravacek

Kvalitní české firmy a zajímavé akce v dopravě:

    20160301 banner down 03 20160301 banner down 04 
Chcete být vidět na tomto místě a oslovit tak tisíce návštěvníků měsíčně? Napište nám a dozvíte se více!