Get Adobe Flash player

Vlčoun.cz na facebooku

Lajkněte náš facebook...

Inzerce

20191001 csad vsetin 01

Vybíráme napříč z krajů...

 Přívalové srážky v červnu
zaplavily řadu tratí

 Za jízdné v noční MHD
neplatí pětina lidí

 Na Most Inteligence
se provoz vrátí v létě

 V Hradci oslavili důstojně
výročí 75 let trolejbusů

Budějovický DP upraví tarif, ceny ale nezvedá

ČESKÉ BUDĚJOVICE - Úpravu Tarifních podmínek pro MHD v Českých Budějovicích schválili městští radní. Změny vejdou v platnost již od 1. ledna, ceny jízdného se ale v trolejbusech a autobusech nezmění. 

Jediné, co podraží, je pokuta za jízdu bez platného jízdního dokladu. Pokud ji cestující uhradí do 15 dnů od jejího uložení, zaplatí 800 korun...


Cestující od ledna nebudou připlácet za jízdu v MHD (28. září 2023, Vlčoun/Filip Vlček)

Dopravní podnik města České Budějovice navrhnul pro zjednodušení některých podmínek upravit tarif městské dopravy. Ten umožní rozvoj elektronického jízdného a komfortnější využívání předplatních jízdenek. Ceny jízdného se nemění, ve smluvních přepravních podmínkách se ale upraví výše přirážek za cestování bez jízdenky. Změny budou platné od 1. ledna 2024. "Českobudějovickou MHD se snažíme průběžně zlepšovat a rozvíjet. Nový tarif tak reaguje na chystanou novou možnost předložení jízdenek, ale také na sebrané podněty o tom, jak cestující jízdné využívají a v čem jim můžeme jít více naproti,“ vysvětlil ředitel Dopravního podniku města České Budějovice Slavoj Dolejš.

Jízdenku s QR kódem revizoři načtou

Cestující s předplatní jízdenkou v aplikaci DPMCB se totiž nově budou moci při přepravní kontrole prokazovat QR kódem v jakékoliv podobě čitelné pro revizorská kontrolní zařízení. Uložit si ho budou moci do e-peněženek Google i Apple, které podporují zobrazení v chytrých hodinkách, ale také do galerie či si jej vytisknout. Přes jeden QR kód navíc bude možné předložit průkazku vlastní stejně jako ty, které uživateli nasdílí např. jeho děti. Vzhledem k rozvíjejícím se výhodám aplikace DPMCB si mohou cestující s tištěnými kupóny na rok či 180 dnů již nyní svou předplatní jízdenku nechat v kontaktních místech dopravce do aplikace převést.


Dopravní podnik jen upraví znění tarifních podmínek (28. září 2023, Vlčoun/Filip Vlček)

Více času na pořízení časové předplatní jízdenky dostanou studenti od 16 let. Nárok na zlevněné jízdné jim dosud platí na školní rok, tedy od 1. září 20XY do 31. srpna 20XY+1. „Nově jim umožníme si na potvrzení o studiu platné např. na školní rok 2023/2024 koupit předplatní jízdenky s platností až do 15. září 2024. Tím dostanou více času na obstarání si studentského průkazu nebo potvrzení na následující školní rok 2024/2025 a tím i na prodloužení průkazky v aplikaci nebo návštěvu předprodejní kanceláře,“ uvádí na příkladu Dolejš. Po předložení platného potvrzení si tak budou moci kombinovat kupóny v délce 365 + 15 dní stejně jako vysokoškoláci. U nich je kvůli odlišnému trvání akademického roku platnost nároku stanovena od 15. září 20XY do 30. září 20XY+1.

Rozšíří se nabídka jízdného pro seniory od 65 do 74 let. Ti nyní mají k dispozici roční časové předplatní jízdenky za speciální cenu 500 Kč. Od 1. ledna 2024 budou moci využívat také zlevněné jízdenky 7denní za 75 korun, 15denní za 135 korun a 30denní za 220 korun. Časových předplatních jízdenek se týká i prodloužení platnosti průkazky, tedy části jízdenky obsahující osobní údaje a fotografii držitele, z 5 na 10 let u všech osob starších 16 let. Osoby od 65 let budou mít platnost průkazky neomezenou. Pro cestující se tak sníží administrativní zátěž.


Podraží jen pokuta za jízdu bez platné jízdenky (28. září 2023, Vlčoun/Filip Vlček)

Srozumitelnější bude nově název zlevněných jednotlivých jízdenek. Ty i dosud platily pouze pro cestující ve věku od 6 do 15 let, nezřídka je ale pro cestování MHD nesprávně využívali také někteří senioři či studenti vyššího věku. Pro ty je zlevněné jízdné nabízeno pouze v předplatní podobě. Zlevněnou jednotlivou jízdenku proto nově cestující najdou pod názvem Dětská jízdenka, a to v nabídce validátorů ve vozech i na jízdenkových automatech. Nové funkce aplikace také eliminují možnost zapomenutí předplatní jízdenky. Pokud ji během kontroly cestující i přesto nebude mít u sebe, při dodatečném předložení v zákaznickém centru zaplatí 50 korun.

Cesta bez platné jízdenky se prodraží

Dopravní podnik v novém tarifu reaguje na nejčastější omyly, kvůli kterým jinak poctiví cestující mohli dostat pokutu. To i celorepublikové srovnání přirážek k jízdnému je důvodem, proč si od nového roku cestující bez platné jízdenky při záchytu revizorem připlatí. Přirážka na místě zůstane ponížená na 600 korun, zvýší se ale její hodnota při pozdější úhradě do 15 dnů, a to na 800 korun. Pokud přistižený černý pasažér nezaplatí ani po 15 dnech, zaplatí plnou výši přirážky 1500 korun jako dosud.


Dopravní podnik tak jako jeden z mála nezdraží (28. září 2023, Vlčoun/Filip Vlček)

Jihočeský kraj teď

zdroj: http://www.teplarna-cb.cz/

zdroj: http://www.teplarna-cb.cz/

Počasí České Budějovice - Slunečno.cz

Redakce Č.Budějovice:

203 jihocesky
Krajská redakce Vlčoun.cz:
- Filip Vlček

Kontakt na redakci:
- jihocesky@vlcoun.cz 

Chcete posílit náš tým?
Možná hledáme právě vás!
Více informací zde.

Ptáme se vás:

Preferujete klasické linky trolejbusů pod trolejovým vedením a nebo jste spíše pro parciální trolejbusy mimo troleje?
 

Naši mediální partneři:

      
20170702 spoluprace dopravacek

Kvalitní české firmy a zajímavé akce v dopravě:

    20160301 banner down 03 20160301 banner down 04 
Chcete být vidět na tomto místě a oslovit tak tisíce návštěvníků měsíčně? Napište nám a dozvíte se více!