Get Adobe Flash player

Havířov bude u nádraží spolupracovat se SŽDC

HAVÍŘOV - Známou výpravní budovu vlakového nádraží v Havířově čeká kompletní rekonstrukce. Na její zcela nové podobě bude Správa železniční dopravní cesty spolupracovat s městem.

Stavba v bruselském stylu bude sloužit nejen k odbavování cestujících, ale i ke sportovním aktivitám i jako služebna strážníků...


Plánovaná podoba přednádražního prostoru v Havířově (vizualizace, MÚ Havířov).

Správa železniční dopravní cesty a město Havířov již podepsaly memorandum o spolupráci při rekonstrukci budovy a také přednádražního prostoru. Cílem Správy železniční dopravní cesty je koordinovat plánovanou rekonstrukci havířovské výpravní budovy spolu s akcí města, tedy úpravou přednádražního prostoru. "Těší nás, že vedení města aktivně přistupuje k problematice využití prostor, které jsou z pohledu dnešních nároků mnohonásobně naddimenzované a obtížně se hledá jejich smysluplné využití," uvádí generální ředitel Správy železniční dopravní cesty Pavel Surý

Zadali jsme zpracování projektové dokumentace na rekonstrukci celé nádražní budovy, tedy i její levé administrativní části. Navázali jsme na původní plány Českých drah a počítáme s využitím těchto prostor pro cestující a dopravce. Velký význam má i umístění technologie pro zajištění provozu, což zohledňuje budoucí rekonstrukci staniční části nádraží," doplnil Surý s tím, že hlavní halová část v bruselském stylu zůstane zachována a pronajata městu.


Jedna z možností, jak bude vypadat interiér nádraží (vizualizace, MÚ Havířov).

Město chce vnitřní prostory nádražní haly využít jako sportovně-společenské centrum, v němž budou umístěny například hřiště, squashové kurty, horolezecká stěna, kavárna, kulturní prostory, klubovny, šatny, sociální zařízení či služebna městské policie. Na možné využití haly si Havířov nechal vypracovat studii. Město oceňuje, že má možnost otevřít debatu s vedením Správy železniční dopravní cesty ještě v této projektové fázi.

"Částečně tak můžeme ovlivnit rekonstrukci nádražní budovy a přizpůsobit se potřebám budoucích investorů a jiným aktivitám, které se zde budou realizovat. O vhodném využití tohoto prostoru v rámci města chceme otevřít diskuzi i s neodbornou veřejností," doplnil náměstek havířovské primátorky Josef Bělica.


Část haly bude využita například jako knihovna či sportoviště (vizualizace, MÚ Havířov).

Na projektu rekonstrukce výpravní budovy pracuje společnost KOHL architekti, dokončena bude 30. dubna. Vychází z původní dokumentace a nově zohledňuje projekt města na přestavbu přednádražního prostoru. Cílem je zahájit rekonstrukci ještě v letošním roce. Správa železniční dopravní cesty komplexně zmodernizuje levou administrativní část budovy. Významné budou dispoziční změny, které reflektují požadavky dopravců a odpovídají potřebám cestujících, současně se již opraví prostory po technologii zajišťující železniční provoz. V případě haly bude opraven vnější plášť budovy, přípojky a sociální zařízení.

Modernizaci přednádražního prostoru za zhruba 150 milionů korun zahájí město Havířov ještě letos. "Nově by mělo vzniknout asi 180 parkovacích stání. Součástí nového přednádražního prostoru budou také kryté zastávky a příchozí koridory, do lokality chceme rovněž přivést cyklostezku," doplňuje Bělica.


Současná podoba nádraží je nepříliš dobrá (26. únořa 2014, MÚ Havířov).

Inzerce

Železnice teď

Velké Losiny:
zdroj: neznámý

Kořenov:
zdroj: http://www.zubacka.cz/

Tip na další webkamery
nám pošlete na mail!

Počasí Praha 1 - Slunečno.cz

Ptáme se vás:

Je správné, že stát nabízí rychlíkové železniční linky soukromým dopravcům?
 

Naši mediální partneři:

      

20170702 spoluprace dopravacek

Kvalitní české firmy a zajímavé akce v dopravě:

  20160301 banner down 02 20160301 banner down 03 20160301 banner down 04 Chcete být vidět na tomto místě a oslovit tak několik tisíc návštěvníků? Napište nám a dozvíte se více!