ČD umožňují přepravu kola ve většině spojích
ČESKÁ REPUBLIKA - S jízdním kolem lze nastoupit do vlaku Českých drah při krátkém výletu i při cestě na dovolenou. Prakticky téměř všechny spoje největšího železničního dopravce přepravují jízdní kola.
Speciální cyklovlaky jezdí za humna i za kopečky, vydat se s nimi můžete po Čechách, na Moravu a do Slezska, ale také daleko za naše hranice...
Ilustrační foto (nedatováno, České dráhy)
"Přeprava jízdních kol patří mezi naše nejrozšířenější a také nejvyhledávanější služby. Kola přepravujeme od malých motoráků na lokálkách po mezinárodní vlaky Eurocity nebo railjet. Svezeme cyklistické výletníky kolem jejich domova při krátkém jednodenním výletu i cykloturisty, kteří se rozhodnou zdolat některou z evropských dálkových cyklotras u nás nebo v zahraničí," řekl Jiří Ješeta, náměstek pro osobní dopravu Českých drah. I ten nejmenší motoráček má místo nejméně pro dvě až tři jízdní kola a větší regionální soupravy mají kapacitu až několik desítek jízdních kol, například třívozové elektrické jednotky RegioPanter mají kapacitu i pro více než 20 jízdních kol.
V mnoha rychlíkových vozech jsou pak místa pro 4 až 12 jízdních kol. Díky zařazení většího počtu vozů ve vlaku nabízí mnoho rychlíků a expresů až několik desítek míst pro jízdní kola. "Díky spolupráci se zahraničními partnery i našimi kraji nabízíme přepravu cyklistů do mnoha prázdninových cyklistických rájů, jako jsou jižní Čechy a jižní Morava nebo Jizerské hory a k dálkovým cyklotrasám například podél Labe, Moravy, Ohře ale také třeba Dunaje či ke Greenway Praha - Vídeň nebo Krakov - Vídeň. Velmi oblíbené jsou i speciální turistické vlaky s přepravou jízdních kol, jako jsou Cyklohráček, Cyklo Brdy, Cyklo Ohře nebo vlak Český ráj," dodal Ješeta.
Ilustrační foto (nedatováno, České dráhy)
Přeprava jízdních kol a koloběžek je možná ve všech vlacích, kde to není přímo zakázáno. Kola lze přepravit i ve vlacích, které nejsou speciálně označené. Je v nich ale malá kapacita obvykle do 3 jízdních kol. Vlaky s vyšší kapacitou nebo s dalšími službami, jako je možná nebo povinná rezervace místa při přepravě jízdního kola či úschova během přepravy, jsou v jízdních řádech označeny, místo pro nástup s kolem do vlaku je označen symbolem kola.
Cena za přepravu jízdního kola nebo koloběžky je stanovena podle vzdálenosti. Do 150 kilometrů se platí 40 korun a od 151 kilometrů je to 60 korun. Využít lze také celodenní doklad pro opakované cesty vlakem během dne v ceně 99 Kč a v rámci některých nabídek a integrovaných dopravních systémů platí specifické podmínky. U vlaků s povinnou rezervací pro jízdní kolo je nutné pořídit také rezervaci. Při cestě s kolem do zahraničí je možné odbavení do různých míst v řadě evropských zemí, např. do Německa, Rakouska, Maďarska, Nizozemí, Dánska, Švýcarska, Polska nebo na Slovensko. Cena za přepravu je stanovena podle vzdálenosti a podmínek jednotlivých dopravců.
Ilustrační foto (nedatováno, České dráhy)