Get Adobe Flash player

IIX. Pražská muzejní noc 2011

Již osmý ročník tradiční a stále oblíbenější akce Muzejní noc 2011 se odehrál v sobotu 11. června v Praze. Tak, jako každý rok, i letos všech více jak 60 objektů 34 pražských muzeí, galerií aj. spojily speciální autobusy.

Letos vyjelo již 10 linek. Devět z nich mělo centrální přestupní zastávku Staroměstská, desítka jezdila z Černého Mostu.


Autobusová linka číslo 3 v nástupní zastávce na Staroměstské. Foceno 11. června 2011.

Vstup do účastnících se objektů, které své brány otevřely úderem 19.00 hodiny, byl zdarma. Jen do objektů Pražské informační službya Národní kulturní památky Vyšehrad bylo možné vstoupit za symbolické vstupné.


Především na začátek akce dohlíželo hned několik dispečerských hlídek. Foceno 11. června 2011.

Muzejní noc 2011 byla letos ale také inovativní. Jednak jde o internetové stránky, které byly připraveny také pro mobilní zobrazení. Ale také bylo možné si ve vybraných objektech přes funkci Bluetooth stáhnout aplikaci Průvodce po Pražské muzejní noci do mobilu.


Centrální bod linek 1 - 9 na Staroměstské. Vlevo informační stan. Foceno 11. června 2011.

Jedním z pořadatelů byl kromě Asociace muzeí a galerií ČR nebo Márodního muzea také Dopravní podnik hlavního města Prahy, akciová společnost. Ten zajišťoval dopravu na desítce zvláštních autobusových linek, které spojovaly všechna zúčastněná kulturní zařízení. Centrální přestupní bod byl tradičně opět na Staroměstské na náměstí Jana Palacha. Pouze linka 10 vyjížděla až z Černého Mostu.


První najíždějící spoje přijely od Mánesova mostu. Foceno 11. června 2011.

Celkem bylo ze všech garáží vypraveno 65 autobusů, z nichž 20 bylo kloubových. Cestující vozily jak autobusy Karosa nebo Citybus, tak i řada nejnovějších SOR. A jak v roce 2011 vypadalo trasování linek letos?


Informační stojan popisující nástupní zastávky jednotlivých linek. Foceno 11. června 2011.

U centrálního přestupního uzlu Staroměstská bylo možné navštívit Uměleckoprůmyslové museum, Vysokou školu uměleckoprůmyslovu, Rudolfinum, Městskou knihovnu v Praze, Galerii hlavního města Prahy v Městské knihovně, Klausovu synagogu, Obřadní síň, Dům u Zlatého prstenu a Palác Kinských.


Linka 1: Staroměstská - Vítkov a zpět. Foceno 11. června 2011.

Linka 1 (interně 771, pořadí 10 - 15) vedla ze Staroměstské přes zastávky Nemocnice na Františku (Klášter svaté Anežky České), Dlouhá třída (Bulharský kulturní institut), Náměstí Republiky (Dům u Černé Matky Boží), Florenc (Muzeum hlavního města Prahy) a dočasně zřízenou zastávku Armádní muzeum Žižkov na Národní památník na Vítkově. Vypraveny byly standardní autobusy.

Stáhněte si...
- Jízdní řád speciální linky 771 si stáhněte zde.
  (zdroj: www.dpp.cz)


Linka 2: Staroměstská - Troja a zpět. Foceno 11. června 2011.

Linka 2 (interně 772, pořadí 20 - 27) spojila centrální bod Staroměstská se zastávkami Veletržní (Veletržní palác), Výstaviště (Lapidárium) a Nádraží Holešovice (Technické a dokumentační muzeum pražské energetiky) se Zoologickou zahradou (Zámek Troja). Vypraveny byly standardní autobusy.

Stáhněte si...
- Jízdní řád speciální linky 772 si stáhněte zde.
  (zdroj: www.dpp.cz)


Linka 3: Staroměstská - Vyšehrad a zpět. Foceno 11. června 2011.

Další z řady speciálních linek byla ta s číslem 3 (interně 773, pořadí 30 - 39). Opět vyjížděla ze Staroměstské, odkud pokračovala přes Nemocnici na Františku (Klášter svaté Anežky České), Muzeum (Nová budova Národního muzea, Langhans Galerie Praha), I.P.Pavlovu (Hrdličkovo muzeum člověka UK, Muzeum Antonína vořáka), dočasnou zastávku Karlov (Muzeum Policie ČR) a dočasnou zastávku Vyšehrad (Galerie Vyšehrad, Vyšehrad - Cihelná brána) zpět.

Při zpáteční jízdě autobusy zastavovaly jen na I.P.Pavlova (Rumunský kulturní institut), Hlavním nádraží (Nová budova Národního muzea) a Nemocnici na Františku (Klášter svaté Anežky České). Vypraveny byly kloubové autobusy.

Stáhněte si...
- Jízdní řád speciální linky 773 si stáhněte zde.
  (zdroj: www.dpp.cz)


Linka 4: Staroměstská - Vozovna Střešovice a zpět. Foceno 11 června 2011.

Linka 4 (interně 774, pořadí 40 - 49) ze Staroměstské zamířila na Malostranskou (Pedagogické muzeum J. A. Komenského v Praze, Klášter svatého Jiří), Hradčanskou, Vozovnu Střešovice (Muzeum městské hromadné dopravy v Praze) na Hradčanské náměstí. Odtud autobus pokračoval přes dočasnou zastávku Mariánské hradby (Pražský hrad) a Malostranskou zpět na Staroměstskou. Vypraveny byly standardní autobusy.

Z Hradčanského náměstí odjel poslední spoj autobusové linky číslo 4 podle jízdního řádu v 0.18 hodin, protože v oblasti Hradčanského náměstí byly instituce uzavřeny již o půlnoci.

Stáhněte si...
- Jízdní řád speciální linky 774 si stáhněte zde.
  (zdroj: www.dpp.cz)


Linka 5: Staroměstská - Hellichova a zpět. Foceno 11. června 2011.

Pátá autobusová linka (interně 775, pořadí 50 - 53) spojila Staroměstskou se zastávkami Karlovy lázně (Náprstkovo muzem asijských, afrických a amerických kultur, Muzeum Bedřicha Smetany), dočasnou zastávku Masarykovo nábřeží (Zpěvácký spolek Hlahol, Goethe-Institut), Švandovo divadlo (Národopisné museum Musaion), Hellichova (České muzeum hudby) Malostranské náměstí (Galerie AMU, The Chemistry Gallery, Muzeum Montanelli, Malostranská mostecká věž) a Malostranskou (Pedagogické muzeum J. A. Komenského v Praze, Klášter svatého Jiří) zpět na Staroměstskou. Vypraveny byly standardní autobusy.

Stáhněte si...
- Jízdní řád speciální linky 775 si stáhněte zde.
  (zdroj: www.dpp.cz)


Linka 6: Staroměstská - Letecké muzeum - (Ctěnice) a zpět. Foceno 11. června 2011.

Linka číslo 6 (interně 776, pořadí 60 - 69) vyjížděla opět ze Staroměstské a bez zastavení jela okolo Vltavské a Argentinskou až k Letňanům. Zde měla u terminálu metra zastávku, ze které spoje pokračovaly na Letecké muzeum (Letecké muzeum Kbely). Vložené spoje pak pokračovaly až k zámku Ctěnice. Jde o druhou linku, na kterou dopravní podnik vypravil kloubové autobusy.

Stáhněte si...
- Jízdní řád speciální linky 776 si stáhněte zde.
  (zdroj: www.dpp.cz)


Linka 7: Staroměstská - Muzejní a zpět. Foceno 11. června 2011.

V pořadí již sedmá "muzejní" linka (interně 777, pořadí 70 - 73) ze Staroměstské jela přes Malostranskou (Pedagogické muzeum J. A. Komenského v Praze, Klášter svatého Jiří) a Spartu (Muzeum kávy Alchymista) do dočasné zastávky Muzejní (Národní technické muzeum, Národní zemědělské muzeum Praha). Odtud přes Letenský tunel se pak vrátila přímo na Staroměstsku. Vypraveny byly standardní autobusy.

Stáhněte si...
- Jízdní řád speciální linky 777 si stáhněte zde.
  (zdroj: www.dpp.cz)


Linka 8: Staroměstská - Obora Hvězda. Foceno 11. června 2011.

Poměrně bohatou trasu na kulturní instituce po lince 3 měla také osmička (interně 778, pořadí 80 - 85). Zastávky byly kromě tradiční Staroměstské také dočasná zastávka Korunovační (Muzeum kávy Alchymista), dočasná zastávka Československé armády (Galerie Anderle, Malá vila Památníku národního písemnictví), Dejvická (na stanovišti linky 143, Městská knihovna v Praze - Pobočka Dejvice, Národní technická knihovna) a Vozovna Střešovice (Muzeum městské hromadné dopravy v Praze).

Dále objezdem přes U Kaštanu (Muzeum a archiv populární hudby - Popmuseum) a dočasnou zastávku Obora Hvězda (Letohrádek Hvězda) zpět ke střešovické vozovně a do centra. Vypraveny byly standardní autobusy.

Stáhněte si...
- Jízdní řád speciální linky 778 si stáhněte zde.
(zdroj: www.dpp.cz)


Linka 9: Staroměstská - Albertov a zpět. Foceno 11. června 2011.

Poslední autobusovou linkou byla devítka (interně 779, pořadí 90 - 95). Ze Staroměstské její trasa vedla přes zastávku Karlovy lázně (Náprstkovo muzem asijských, afrických a amerických kultur, Muzeum Bedřicha Smetany), dočasnou zastávku Masarykovo nábřeží (Zpěvácký spolek Hlahol, Goethe-Institut), Výtoň (Podskalská celnice na Výtoni), Albertov (Chlupáčovo muzeum historie Země, Mapová sbírka) a Botanická zahrada (Botanická zahrada) do dočasné zastávky Lípová (Muzeum Antonína Dvořáka).

Odtud přes zastávky I.P.Pavlova (Hrdličkovo muzeum člověka, spoje zastavovaly na obou zastávkách), Hlavní nádraží (Nová budova Národního muzea, Langhans Galerie Praha), dočasnou zastávku Armádní muzeum Žižkov (Armádní muzeum Žižkov) a dále po trase linky 1 až a Staroměstskou. Vypraveny byly standardní autobusy.

Stáhněte si...
- Jízdní řád speciální linky 779 si stáhněte zde.
(zdroj: www.dpp.cz)


Ikarus byl nasazen na linku 10. Druhý stál na Staroměstské. Foceno 11. června 2011.

Linka 10 (interně 770, pořadí 9) vyjížděla z Černého Mostu a jela pouze do zastávky Chvalský zámek (Chvalský zámek). Vypraven byl jeden minibus Ikarus.

Stáhněte si...
- Jízdní řád speciální linky 770 si stáhněte zde.
(zdroj: www.dpp.cz)


Linka 17 jede po Mánesově mostě v místě nehody OA s busem. Foceno 11. června 2011.

Během konání akce, tedy od 18.30 hodin až do ukončení denního provozu, byla odkloněna tramvajová linka 17 a mezi zastávkami Čechův most a Staroměstská jela odklonem přes Malostranskou. Drobnou změnou bylo také posunutí nástupní zastávky autobusové linky 133 Staroměstská, přibližně o 50 metrů vpřed.


Muzejní linka 7 míří na Muzejní. Pražský hrad obslouží linka 4 (vpředu). Foceno 11. června 2011.

Osmý ročník Pražské muzejní noci 2011 skončil rozjezdem speciálních spojů v 1.00 hodinu. I kvůli tomu byly na noční tramvajové linky vypraveny soupravy nebo kapacitní vozy.


Linka číslo 7 v nástupní zastávce na Staroměstské. Foceno 11. června 2011.

I letos se tradiční a stále více a více oblíbenější akce setkala s obrovským zájmem lidí. Svědčí o tom jak dálka, z jakých se lidé dostávali do Prahy jen kvůli Muzejní noci, tak i neustále vzrůstající počet speciálních linek a tím vypravených autobusů. První ročník vyjely jen čtyři linky...


Historie (Pražský hrad) a budoucnost (Tramvaj 15T). Foceno 11. června 2011.

Naši mediální partneři:

      
20170702 spoluprace dopravacek

Kvalitní české firmy a zajímavé akce v dopravě:

    20160301 banner down 03 20160301 banner down 04 
Chcete být vidět na tomto místě a oslovit tak tisíce návštěvníků měsíčně? Napište nám a dozvíte se více!