Modeláři v Plzni zpřístupní veřejnosti kolejiště
PLZEŇ - Plzeňští železniční modeláři po roce opět zpřístupní modelové kolejiště, na němž pracují už přes 35 let. Model na ploše 140 metrů čtverečních bude přístupný až do 15. prosince vždy od středy do neděle.
O sobotách a nedělích budou navíc probíhat doprovodné akce. V loňském roce takto výstavu navštívilo kolem pěti tisíc dětí i dospělých...
Modelové kolejiště plzeňských modelářů (nedatováno, KŽM Plzeň)
"Jedná se o jednu z největších expozic svého druhu v republice, vůbec jedinou na západě Čech. Oproti loňsku jsme ji zase o něco vylepšili. Kromě samotného kolejiště budou součástí také široká nabídka modelů, ukázky modelářské práce, ukázky ze stavby kolejiště i videoprojekce. Uskuteční se prodej modelů a příslušenství, výměnná setkání a podobně," řekl Jiří Baudis z pořádajícího Plzeňského klubu železničních modelářů. Letos očekává rekordní účast. Klub začal spolupracovat s modelářským klubem ze Saska, řada návštěvníků by tak mohla přijet z Německa.
Na kolejišti začali modeláři pracovat v roce 1988, od té doby ho doplňují a vylepšují. V posledních pěti letech model rozšířili o dalších 40 metrů čtverečních. Veřejnosti každý rok v listopadu a prosinci kolejiště ukazují. Kvůli covidu museli výstavy v letech 2019 a 2020 zrušit, předělávala se i klubovna. "Otevřít jsme po nucené pauze mohli znovu v roce 2022. Od té doby kolejiště dál vylepšujeme," doplnil Jiří Baudis. Zdůraznil, že jde o kolejiště stavěné modelářskou technikou, tedy ručně, nepoužívají se žádné kupované celky. Hlavním materiálem zůstává dřevo, používá se i papír, plast, modeláři si pomáhají i 3D tiskem a lepty pro přesné prvky na doplnění vlaků či krajiny.
Modelové kolejiště plzeňských modelářů (nedatováno, KŽM Plzeň)
Výroba železničních modelů, například vagonu či lokomotivy, zabere desítky hodin, neméně pracné je věrné znázornění krajiny se stovkami stromů, městy a vesnicemi, s tunely, lávkami či do detailu propracovanými skalami. V plzeňském klubu je kolem 30 modelářů od 7 do 75 let, z toho 18 členů jsou děti a mládež do 18 let. Mnozí z členů se modelaření věnují téměř celý život, například Jiřího Baudise k tomuto koníčku přivedl jeho otec, když mu bylo 15 let. Tehdy začínal v klubu fungujícím při plzeňské Škodovce. Modely tak staví od roku 1970.
Výstava železničních modelů, kolejiště a příslušenství bude otevřena vždy ve středu až v pátek od 15.00 do 18.00 hodin, v sobotu a v neděli od 9.00 do 18.00 hodin. O sobotách a nedělích jsou připraveny doprovodné akce. Školky i jiné větší skupiny se mohou objednávat na prohlídku i mimo otevírací dobu pro veřejnost, zejména pro dopolední hodiny.
Modelové kolejiště plzeňských modelářů (nedatováno, KŽM Plzeň)