Propojení systémů MHD a hasičů usnadní práci
PLZEŇ - Plzeňské městské dopravní podniky a Hasičský záchranný sbor Plzeňského kraje propojily své informační systémy a jejich spolupráce se tak výrazně zefektivní. U obou institucí by to mělo přinést zefektivnění práce.
Hasiči budou schopni dorazit na místo zásahu dříve a dispečerům se zkrátí reakční doba pro případný odklon linek městské dopravy...
Dispečink Plzeňských městských dopravních podniků (3. září 2019, PMDP/Archiv).
Co nejrychlejší sdílení informací mezi Plzeňskými městskými dopravními podniky a Hasičským záchranným sborem Plzeňského kraje je pro obě strany důležité. "Pokud potřebujeme asistenci hasičského sboru u některého z našich vozidel, tak několika kliknutími vyvoláme oznámení přímo na dispečinku hasičů," řekl Tomáš Mráz, vedoucí dispečer Plzeňských městských dopravních podniků. "Hasiči tak v okamžiku ví, o jaký typ zásahu se jedná,např. jestli je nehoda se zraněním, s únikem kapalin apod., dále mají k dispozici přesnou GPS polohu a specifikaci vozu. My zároveň v systému vidíme, že záchranná jednotka je na cestě a kdy na místo dorazí."
Důležitá jsou pro Plzeňské městské dopravní podniky také oznámení o jiných zásazích hasičů v Plzni. "Naši dispečeři nyní budou mít bezprostřední informace o dopravních nehodách nebo jiných faktorech, které mohou narušit průjezdnost komunikací, a rovnou začnou hledat nejrychlejší objízdné trasy pro vozy MHD," zdůraznil Roman Zarzycký, první náměstek primátora a předseda představenstva Plzeňských městských dopravních podniků.
Dispečink Hasičského záchranného sboru Plzeňského kraje (3. září 2019, PMDP/Archiv).
Spolupráce mezi oběma stranami probíhala i doposud. Dispečeři využívali ke hlášení nehod klasické tísňové linky a hasiči zasílali dopravnímu podniku důležité informace emailem. "Sdílení informací pomocí datového propojení našich systémů pomůže zkrátit reakční dobu výjezdu a zasahující hasiči budou mít přesnější informace," vysvětlil František Špaček, vedoucí krajského operačního a informačního střediska Hasičského záchranného sboru Plzeňského kraje. "Je pravděpodobné, že se bude naše spolupráce s dopravním podnikem dále rozvíjet a objem sdílených informací narůstat," uzavřel.
Hasičský záchranný sbor může reagovat i na situace, které ohlásí řidiči městské dopravy a které se nemusí týkat bezprostředně vozů MHD. Pokud řidič spatří v okolí dopravní nehodu, kolaps člověka, či například valící se vodu po komunikaci, uvědomí prostřednictvím dispečinku Plzeňských městských dopravních podniků operační středisko hasičů. Díky lokaci vozidel a místním znalostem řidičů městské dopravy se urychlí zásah hasičů a tím se i zkrátí komplikace spojené se zásahem.
Oba dispečinky spolu nyní komunikují daleko efektivněji (29. května 2016, Jakub Klimeš).